TotalEnergies CAF Champions League – 1st Preliminary Round Second Leg Results

CL_2

Following are the results of TotalEnergies CAF Champions League First Preliminary Round Second Leg matches. Aggregate winners qualify to the Second Preliminary Round, scheduled next month.

  • Stade Malien (Mali) 3-0 Sonabel (Burkina Faso) (1-0)

Stade Malien qualifies winning 4-0 on aggregate

  • Le Messager de Ngozi (Burundi) 1-1 US Gendarmerie Nationale (Niger) (0-1)

US Gendarmerie Nationale qualifies winning 2-1 on aggregate

  • Tusker (Kenya) 3-0 Arta Solar 7 (Djibouti) (1-1)

Tusker qualifies winning 4-0 on aggregate

  • Nyasa Big Bullets (Malawi) 1-3 AmaZulu (South Africa) (1-0)

AmaZulu qualifies winning 3-2 on aggregate

  • DFC 8e Arrondissement (Central African Republic) 1-0 Jwaneng Galaxy (Botswana) (0-2)

Jwaneng Galaxy qualifies winning 2-1 on aggregate

  • Petro Luanda (Angola) 0-0 FOVU Baham (Cameroon) (2-2)

Petro Luanda qualifies on away goals’ rule, 2-2 on aggregate

  • Nouadhibou (Mauritania) 2-0 ESAE (Benin) (1-1)

Nouadhibou qualifies winning 3-1 on aggregate

  • Platinum (Zimbabwe) 0-0 Sagrada Esperanca (Angola) (0-0)

Sagrada Esperanca qualifies winning 5-3 on penalties, 0-0 on aggregate

  • Zesco United (Zambia) 2-1 Royal Leopards (Eswatini) (0-1)

Royal Leopards qualifies on away goals’ rule, 2-2 on aggregate

  • Zanaco (Zambia) 1-0 Akonangui (Equatorial Guinea) (2-0)

Zanaco qualifies winning 3-0 on aggregate

  • ASKO Kara (Togo) 2-1 LPRC Oilers (Liberia) (0-3)

LPRC Oilers qualifies winning 4-2 on aggregate

  • Al Ittihad (Libya) 2-0 KMKM (Zanzibar) (2-0)

Al Ittihad qualifies winning 4-0 on aggregate

  • APR (Rwanda) 2-1 Mogadishu City (Somalia) (0-0)

APR qualifies winning 2-1 on aggregate

  • Maniema Union (DR Congo) 2-0 Bouenguidi Sports (Gabon) (1-1)

Maniema Union qualifies winning 2-0 on aggregate

  • Rivers United (Nigeria) 1-0 Young Africans (Tanzania) (1-0)

Rivers United qualifies winning 2-0 on aggregate

  • Al Hilal (Sudan) 1-1 Fasil Kenema (Ethiopia) (2-2)

Al Hilal qualifies on away goals’ rule, 3-3 on aggregate

  • ASEC Mimosas (Cote d’Ivoire) 1-0 Teungueth (Senegal) (1-0)

ASEC Mimosas qualifies winning 2-0 on aggregate

  • CR Belouizdad (Algeria) 2-0 Akwa United (Nigeria) (0-1)

CR Belouizdad qualifies winning 2-1 on aggregate

  • AS Otoho (Congo) 1-0 UD Songo (Mozambique) (0-1)

AS Otoho qualifies winning 4-3 on penalties, 1-1 on aggregate

  • ES Setif (Algeria) 3-0 Fortune (Gambia) (0-3)

ES Setif qualifies winning 5-4 on penalties, 3-3 on aggregate

  • Al Merrikh (Sudan) 1-0 Express (Uganda) (1-2)

Al Merrikh qualifies on away goals’ rule, 2-2 on aggregate

  • Hearts of Oak (Ghana) 2-0 Kamsar (Guinea) *

* Hearts of Oak qualifies winning 2-0, one match play-off

Second Preliminary Round Fixtures:

Hearts of Oak (Ghana) v Wydad (Morocco)

LPRC Oilers (Liberia) v Raja (Morocco)

Stade Malien (Mali) v Horoya (Guinea)

Gendarmerie Nationale (Niger) v Al Ahly (Egypt)

Al Ittihad (Libya) v Esperance (Tunisia)

Tusker (Kenya) v Zamalek (Egypt)

APR (Rwanda) v Etoile du Sahel (Tunisia)

Maniema Union (DR Congo) v Mamelodi Sundowns (South Africa)

AmaZulu (South Africa) v TP Mazembe (DR Congo)

Jwaneng Galaxy (Botswana) v Simba (Tanzania)

Rivers Utnied (Nigeria) v Al Hilal (Sudan)

ASEC Mimosas (Cote d’Ivoire) v CR Belouizdad (Algeria)

AS Otoho (Congo) v Petro Luanda (Angola)

Nouadhibou (Mauritania) v ES Setif (Algeria)

Sagrada Esperanca (Angola) v Royal Leopards (Eswatini)

Al Merrikh (Sudan) v Zanaco (Zambia)

First leg: 15 – 17 October 2021

Second leg: 22 – 24 October 2021