TotalEnergies CAF Confederation Cup – 1st Preliminary Round Second Leg Results

CC_2

Following are the results of TotalEnergies CAF Confederation Cup First Preliminary Round Second Leg results. Aggregate winners qualify to the Second Preliminary round scheduled next October.

  • Buffles Borgou (Benin) 0-0 AS FAR (Morocco) (1-3)

AS FAR qualifies, winning 3-1 on aggregare

  • Diambars (Senegal) 3-0 Wakriya (Guinea)*

*Diambars qualifies, one match playoff

  • Horseed (Somalia) 0-1 Azam (Tanznia) (1-3)

Azam qualifies, winning 4-1 on aggregate

  • Al Ahly Merowe (Sudan) 2-0 Atlabara (South Sudan) (2-0)

Al Ahly Merowe qualifies, winning 4-0 on aggregate

  • Marumo Gallants (South Africa) 3-0 Futuro Kings (Equatorial Guinea) (1-2)

Marumo Gallants qualifies, winning 4-2 on aggregate

  • Diables Noirs (Congo) 1-0 Bumamuru (Burundi) (0-0)

Diables Noirs qualifies, winning 1-0 on aggregate

  • Young Buffaloes (Eswatini) 0-0 Red Arrows (Zambia) (1-2)

Red Arrows qualifies, winning 2-1 on aggregate

  • AS Police (Niger) 1-0 US Ben Guerdane (Tunisia) (1-3)

US Ben Guerdane qualifies, winning 3-2 on aggregate

  • Orapa United (Botswana) 0-0 Mangasport (Gabon) (0-0)

Orapa United qualifies, winning 3-2 on penalties, after 0-0 aggregate draw

  • AS Kigali (Rwanda) 6-0 Olympique Missiri-Sima (Comoros) (2-1)

AS Kigali qualifies, winning 8-1 on aggregate

  • Biashara United (Tanzania) 2-0 Dikhil (Djibouti) (1-0)

Biashara United qualifies, winning 3-0 on aggregate

  • Concorde (Mauritania) 4-0 ASC Kara (Togo) (0-3)

Concorde qualifies, winning 4-3 on aggregate

  • Ethiopian Coffee (Ethiopia) 1-3 Revenue Authority (Uganda) (1-2)

Revenue Authority qualifies, winning 5-2 on aggregate

  • Monrovia Club Breweries (Liberia) 0-2 Binga (Mali) (0-3)

Binga qualifies, winning 5-0 on aggregate

  • San Pedro (Cote d’Ivoire) 1-2 ASFA Yennenga (Burkina Faso) (0-0)

ASFA Yennenga qualifies, winning 2-1 on aggregate

  • Kabwe Warriors (Zambia) 1-2 CFF Andoharanofotsy (Madagascar) (0-0)

CFF Andoharanofotsy qualifies, winning 2-1 on aggregate

  • InterClube (Angola) 3-0 Mafunzo (Zanzibar) (1-0)

Interclube qualifies, winning 4-0 on aggregate

  • Bayelsa United (Nigeria) 4-2 Golden Boys Siguiri (Guinea)*

Bayelsa United qualifies, winning 4-2, one match playoff*

  • Al Ahly Tripoli (Libya) 4-0 Hay Alwady Nyala (Sudan)

Al Ahly Tripoli qualifies, winning 4-0, one match playoff*

CC

Second Preliminary Round Fixtures:

US Ben Guerdane (Tunisia) v RS Berkane (Morocco)

AS FAR (Morocco) v JS Kabylie (Algeria)

Diambars (Senegal) v Enyimba (Nigeria)

Bayelsa United (Nigeria) v CS Sfaxien (Tunisia)

Concorde (Mauritania) v JS Saoura (Algeria)

Azam (Tanzania) v Pyramids (Egypt)

Revenue Authority (Uganda) v Al Masry (Egypt)

Al Ahly Merowe (Sudan) v Gor Mahia (Kenya)

Marumo Gallants (South Africa) v AS Vita Club (DR Congo)

Orapa United (Botswana) v Coton Sport (Cameroon)

Diables Noirs (Congo) v Orlando Pirates (South Africa)

Red Arrows (Zambia) v Primeiro de Agosto (Angola)

AS Kigali (Rwanda) v DC Motema Pembe (DR Congo)

Binga (Mali) v ASFA Yennenga (Burkina Faso)

Biashara United (Tanzania) v Al Ahly Tripoli (Libya)

CFF Andoharanofotsy (Madagascar) v InterClube (Angola)
_
First leg: 15-17 October 2021_

Second leg: 22-24 October 2021